În atenția candidaților la Evaluare Națională 2020

În atenția candidaților la Evaluare Națională 2020

Conform calendarului Evaluării Naționale 2020, luni, 15.06.2020, veți susține proba la Limba și literatura română, iar miercuri, 17.06.2020, proba la Matematică. Prezența elevilor în unitatea școlară se va face în intervalul orar 7.30-8.30, conform următoarei programări: 7.30-7.50- clasa a VIII-a A 7.50-8.10- clasa a VIII-a B 8.10-8.20- clasa a VIII-a C 8.20-8.30- clasa a VIII-a D Accesul candidaților în sălile de examen este permis până la ora 8.45! Examenul începe la ora 9.00. Accesul în curtea școlii se va face, pentru toți elevii, pe poarta mică (intrarea de la bazar). Părinții sunt rugați să nu pătrundă în curtea școlii între orele 7.00 și 13.00! Vă rog să veniți cu declarația pe proprie răspundere pentru elevi privind starea de sănătate (completată de părinții voștri) ! Locul de depozitare a bagajelor va fi la sala de sport, unde vă veți lăsa obiectele interzise în sala de examen conform Ordinului MEN 4916/2019 art.11. Se va intra în sala de examen doar cu ustensilele de scris (pix, stilou, creion negru) și cu carnetul de elev sau cartea de identitate. Accesul în școală se va face pe la intrarea elevilor, unde vă veți dezinfecta, vi se va lua temperatura și veți primi masca de protecție. Veți intra în sălile de examen și vă veți așeza în bănci, conform numărului de ordine pe care-l aveți pe repartiția în sala de examen, băncile fiind numerotate. Pe toată perioada deplasării în curtea școlii și în școală veți respecta distanțarea, marcajele și recomandările cadrelor didactice care fac parte din comisia de organizare a examenului. Candidații vor avea o ținută decentă, adecvată unui examen susținut într-o unitate de învățământ! Vă recomand cămășile și tricourile voastre albe care vă vin atât de bine la care să puneți, cu mândrie, pentru ultima dată ecusonul școlii!