Școala Gimnazială nr. 7 ”Remus Opreanu” Constanța

Comunicate de presă

Comunicate de presă 208 – 2019

  • Sărbătoare la Şcoala Gimnazială nr 7 “Remus Opreanu” Constanţa

Şcoala Gimnazială nr. 7 „Remus Opreanu” Constanţa împlineşte în acest an 12 ani de la atribuirea numelui primului prefect tomitan. Acest eveniment va fi marcat prin diverse manifestări artistice.

Joi, 22 noiembrie 2018, începând cu ora 9:00, şcoala îşi deschide porţile pentru prichindei. Elevii claselor primare îi vor aştepta cu drag pe viitorii şcolari, preşcolarii din grădiniţele din apropiere. Scopul acestei manifestări este prezentarea ofertei educaţionale a şcolii şi familiarizarea preşcolarilor cu şcoala.

Începând cu ora 12:00, elevii din ciclul gimnazial vor participa la un program artistic la Centrul Multifuncţional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin”.

Activităţile se înscriu în cadrul manifestărilor dedicate Centenarului.

<comunicat>


  • Finalul proiectului educaţional „România, te iubim, Centenar sărbătorim!”

Joi, 29 noiembrie 2018, la Şcoala Gimnazială nr 7 „Remus Opreanu” Constanţa s-a finalizat proiectul educaţional „România, te iubim, Centenar sărbătorim!” coordonat de cadrele didactice de la ciclul primar.

Finalizarea proiectului s-a marcat prin lansarea unei reviste şi printr-un spectacol emoţionant, plin de culoare şi fantezie. Elevii îndrumaţi de cadrele didactice şi susţinuţi de părinţi s-au implicat în activităţi diverse şi creative ale proiectului. Imaginaţia şi inventivitatea elevilor s-au dovedit fără limite, iar sărbătorirea Centenarului şi entuziasmul elevilor reprezintă o garanţie că o nouă generaţie de oameni se află în formare.

<comunicat>