”Tristele. Scrisori din Pont” – o carte-manifest

”Tristele. Scrisori din Pont” – o carte-manifest

Miercuri, 2 octombrie 2019, începând cu ora 11.30, la Muzeul de Istorie și Arheologie Constanța, în deschiderea celei de-a 52-a Sesiuni de Comunicări Științifice ”Pontica”, a avut loc lansarea volumului în variantă bilingvă româno-latină „Tristele. Scrisori din Pont”,  poezia din exil al lui Publius Ovidius Naso.

Fundația “Gabriel Bălan” și Asociația ”Piața Ovidiu” sunt cele care au sprijinit apariția volumului.

Gabriel Bălan a declarat că și-a asumat acest demers din dorința de a contribui la un act-manifest peste secole. „Sunt 20 de secole de când Ovidius a scris aceste poeme, dar mi-aș dori ca această carte să poată exista încă cel puțin 20 de secole de acum încolo. Cartea nu se va vinde în librării. Este o carte-manifest, mesaj peste secole și milenii. Va fi nu dăruită, nu făcută cadou, ci va fi o carte încredințată spre multe instituții care vor avea obligația să o păstreze și conducătorii acestora să fie mandatați să o transmită mai departe spre grijă celor care le urmează. Muzeul de Istorie Constanța va fi custodele evidenței acestei cărți-manifest. Va fi o listă de distribuție pentru toți cei care o vor primi, plecând de la instituțiile de cultură ale României și până la Biblioteca Vaticanului și alte foruri internaționale și va purta semnătura și ștampila tuturor celor care s-au implicat în apariția ei. Dar și mesajul «Încredințăm această carte (numele instituției), spre buna păstrare și grijă, din dorința transmiterii peste milenii, a limbii române și latine, prin poezia lui Ovidius Publius Naso». Astăzi vom încredința această carte unui număr de șapte instituții, începând cu Școala «Remus Opreanu», prefect care a conștientizat ce-i lipsește acestui oraș, venind cu învățătura din Pisa – o statuie a poetului exilat. Apoi Primăriei orașului Ovidiu, Liceului Teoretic «Ovidius», Universității «Ovidius», Prefectura Constanța, Primăria Constanța și Consiliul Județean”, a mai spus Gabriel Bălan.

 

detalii de la evenimente